Şile Gezi Rehberi

Şile Gezi Rehberi Şile, Karadeniz kıyısında bulunan küçük ve birçok özelliği nedeniyle çok fazla tercih edilen bir ilçedir.

Şile Gezi Rehberi

Şile Nerede? Karadeniz kıyısında İstanbul’ a çok yakın mesafededir. Yakınlığı sebebiyle hafta sonları günübirlik geziler için idealdir. Sahili, temiz havası, yemyeşil doğası Şile’yi vazgeçilmez bir yer haline getirmektedir.

Şile Gezilecek Yerler

Şile, ormanları ve temiz denizi ile tatilcilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Bahar ve yaz aylarında Şile’de yapılacak birçok aktivite bulabilir, keyifli zaman geçirebilirsiniz. Şile’ye gittiğinizde görmeniz gereken birkaç yeri sizin için aşağıda düzenledik.

Şile Kalesi

Tarihten birçok kalıntıyı üzerinde barındırmaktadır. Cenevizliler tarafından yapılmış ve Osmanlı döneminde de önemini koruyarak günümüze kadar gelmiştir.

Akçakese Köyü

Bu köy Şile’nin biraz ilerisinde yer almaktadır. Merkezin denizine göre buranın denizi daha sakin ve sığ olduğundan gelen tatilciler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Özel aracınızla geldiyseniz bu köye uğramadan sakın Şile’den ayrılmayın. Köy içerisine girdiğinizde yol kenarında gözleme açan yerli köy halkına rastlayabilirsiniz. Ayaküstü atıştırabileceğiniz gözlemelerin tadını unutamayacaksınız.

Şile Feneri

Ülkemizin en geniş yapıda gövdesi bulunan feneridir. Kayaların üzerine kurulmuştur. Dünyada ise ikinci büyüklüktedir. Günümüzde halen müze olarak kullanılmaktadır.

Şile Ne Zaman Gidilmeli?

Şile, yılın dört mevsimi tercih edeceğiniz güzellikte bir yerdir. Ulaşım oldukça kolay olduğundan herhangi bir sıkıntı yaşamanız söz konusu değildir. Ancak denizin tadını çıkarabilmeniz, sahilde uzun yürüyüşler yapabilmeniz için yazın gitmeniz daha mantıklı olacaktır. Şile denizi temiz olmasına rağmen Karadeniz kıyısı olduğundan oldukça dalgalıdır bu yüzden burada yüzerken çok dikkatli olmalı ve kıyıdan fazla ayrılmamalısınız. Zaten orada bulunan cankurtaran ekipleri bunun için sürekli uyarılarda bulunmaktadır.

Şile’ye gittiğinizde mutlaka Şile pazarına uğramalısınız. Meşhur şile bezini burada bulabilmeniz mümkün. Şile bezinden yapılmış havlular, elbiseler, el bezleri, kumaşlar alışveriş listenizde mutlaka yerini alacaktır.

Şile’de Ne Yemeliyim?

Şile küçük bir Karadeniz kasabası olduğundan balığın her türlü çeşidini taze olarak yeme imkanına sahipsiniz. Sahil kenarında bulunan lokantaları balık yemeniz için size farklı alternatifler sunmaktadır. Aynı zamanda Karadeniz mutfağına ait birçok değişik lezzetleri de burada tadabilir, damak zevkinize göre farklı seçenekler bulabilirsiniz. Bunların haricinde ben deniz ürünleri tercih etmiyorum diyenlerdenseniz Şile mutfağında sizin için değişik lezzetler de bulmanız mümkün olacaktır.

Şile Nerede Kalınır?

Şile’de konaklamak için birçok seçenek bulabilirsiniz. Lüks otellerden pansiyonlara butik otellerden motellere pek çok seçenek mevcuttur. Gitmeden önce internette ufak bir araştırma yaparak bütçenize en uygun olan konaklama seçeneğini belirleyebilirsiniz. Ancak yaz aylarında buraya bir seyahat düzenliyorsanız mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız şart.

Şile Gece Hayatı

Şile’de gece hayatı özellikle yaz aylarında oldukça hareketli geçmektedir. Deniz kenarında bulunan lokantalarda balığınızı yiyebilir rakınızı içebilir ve böylelikle rakı balık keyfi yapabilirsiniz. Aynı zamanda birçok bar, gece kulübü de bulmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Şile Gezi Rehberi Şile Gezi Rehberi için yorumda bulun

    Şile Gezi Rehberi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Şile Gezi Rehberi için ilk yorumu yapabilirsin.