Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Enerji kimlik belgesi sorgulama son derece basit bir işlemdir. Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Biz bu işleme değinmeden önce, enerji kimlik belgesi hakkında önemli olan bazı noktalara değinmek istiyoruz.

Başta inşaat ve yapı sektörü olmak üzere pek çok sektörün yakından ilgilendiği konuların başında enerji kimlik belgesi gelmektedir. Binalar, enerjilerini bu şekilde daha yararlı ve daha verimli kullanmaktadır. Son derece güncel bir konu olmasına rağmen, pek çok kişi ne yazık ki enerji kimlik belgesi hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Enerji kimlik belgesi içerisinde binaların ısıtılma ve soğutulma sistemlerine kadar pek çok bilgi bulunur. Bu bilgilere ve hesaplamalara göre de enerji kimlik belgesi çıkartılır. Araştırma sonucunda binalara A ila G arasında enerji sınıflandırılması yapılır.

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik Belgesi almak isteyenler, Enerji Bakanlığı tarafının yetkilendirmiş olduğu şirketler tarafından verilmektedir. Ancak bu sadece mevcut olan binalar için geçerlidir. İnşaatı tamamen biten binaların belgesini, danışmanlık şirketleri verir. Danışmanlık şirketleri içerisinde uzmanlar barındırmaktadır.

Sorgulama İşlemi

Enerji kimlik belgesini sorgulamak istiyorsanız, bunun için interneti kullanabilirsiniz. Enerji Kimlik Belgesi  İnternet üzerinden online sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için mutlaka bakanlığın belgenizi onaylaması gerekiyor. Bakanlığın onaylamadığı belgeler için sorgulama işlemi yapamazsınız. Belgeyi aldıktan sonra, onaylama işlemi için bir süre beklemeniz gerekiyor. Onaylama işleminden sonra dilediğiniz zaman sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Belgenizin kimlik numarası, sorgulama işlemi için yeterli bir bilgidir.

Sorgulama Ekranı Hakkında

Sorgulama ekranında: Ruhsat tarihi, proje tarihi, tadilat tarihi, adres kodu ve projenin onaylanma durumu bulunuyor. Bunun dışında binanın adı, yapının durumu, il ve ilçe bilgileri, enerji performans sınıfı (A ila G arasında), son geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Bilgi amaçlı belgenizi internet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Fakat belge asıl yerine geçmemektedir.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ocak 8, 2020
Kasım 11, 2019
Ekim 1, 2019

Bir cevap yazın

  1. Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama için yorumda bulun

    Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama için ilk yorumu yapabilirsin.